Taş Bina

İTÜ Maden Mühendisliği Uygulama Ve Eğitim Merkezi

Prof. Dr. Orhan Kural Binası

Bu bina Akdağlar Agrega Ocağı’nın yönetim binası idi. Büyük masraf ve özenle hazırlanmıştı. Hatta başta “Kurtlar Vadisi” olmak üzere birçok dizi ve filme platoluk görevi yaptı.

Mahkeme sonucu ile bu bina Orman ve Su Bakanlığı’na geçti ve kaçak olduğu için yıkımına karar  verildi. Hatta civarındaki diğer yapılar yıkıldı.

Oysaki her yönüyle muhteşem taş bir binaydı!

Bunun üzerine ben Orhan Kural 4 yıl önce bu binayı yıkılmaması ve madencilik eğitim merkezi yapmak için büyük bir mücadele başlattım. Doğrusu bu kadar sıkıntı yaşayacağımı bilsem bu yaşımda bu mücadeleye herhalde girmezdim. Yüzlerce telefon ve defalarca Ankara ziyaretleri.

Madencilik sektörümüzde arka arkaya yaşanan facialar tüm milletimizi çok üzdü. Madencilikte yerinde eğitim ve tecrübe çok önemlidir. Amerika ve Avrupa’da birçok üniversitenin uygulama merkezi vardır. Örneğin Colorado School of Mines, Freiberg Üniversitesi gibi. 

Çok uzatmak istemem bu dört yıl içinde birçok merhaleden geçildi.

 • Bina öncelikle Orman ve Su Bakanlığı’nın demirbaşına geçirildi.

 • Demirbaşa geçirilmiş bir binanın İTÜ’ye tahsis edilmesi hukuksal problemler çıkardı. Bu sorunlarda adım adım aşıldı.

 • Nede olsa bu yapı uzun yıllar boş kalmıştı. Bunun üzerine bu binayı tekrar kazanmak için maden sektöründen parasal destek talep edildi, sağolsunlar birçok şirket destek oldu. Böylelikle bina bir  yıl içinde her yönü ile elden geçti.

 • Sadece elektrik bağlanması için 20 defa Bedaş’a gidildi. Sonra ihale açıldı, kimse girmedi. Tekrar ihale açılması da ancak uzun bir uğraşı ile gerçekleşti.

 • İTÜ Maden Mühendisliği ve diğer üniversite maden mühendisliği  öğrencileri ile hocalarının ve uzmanların buluşma noktası olacak. Ayrıca Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı, Madencilik Derneği ve Maden Mühendisliği Odası da eğitim ve toplantılarını burada yapılacak.

 • Buranın en büyük özelliği Türkiye’nin en büyük faal agrega ocağının içinde bulunması ve öğrencilere uygulama imkanı sağlaması, ayrıca Akdağlar öğrencilere her türlü desteği verecektir.

 • Bu binanın bahçesine  yüze yakın ağaç dikildi, çardak yapıldı. Betonlar kırılıp toprak döküldü. Öğrencilerimiz bir maden ocağı manzarası içerisinde maden mühendisliğine ısınırken bir yandan da birçok sosyal faaliyeti sessiz ve yeşil bir ortamda gerçekleştirebilecekler.

 • Maden mühendisliği öğrencileri ile emekli hocalar ve maden sektörünün duayenleri belli eğitim programlarında bu ortamda buluşacak ve tecrübelerini aktarabilecekler.

 • Açık işletmeler, cevher hazırlama, patlayıcı madde gibi dersler üniversitenin sağladığı servisler ile burada gerçekleşecek.

 • Özellikle ABET veya MÜDEK akredasyonu müracaatlarında böyle bir uygulama merkezi olması bölüme kocaman bir artı getirecek.

 • Bina 22 Aralık 2017 tarihinde soğuk havaya rağmen Sayın rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, rektör vekilleri, madenci dostlar, öğrencilerimiz, hocalarımız ve basının yoğun katılımı ile açıldı. Basında geniş yer aldı.

 • Taş binaya yakın eski bir atölyenin bir dönümlük beton temelinin bulunduğu saha basket sahası, çardağı ve piknik alanı ile madenciler parkı olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca burada “Gezginler Ağaçlığı” da oluşmakta!

 • Gençlerimiz ve kulüp öğrencileri bazı özel buluşmalarını burada gerçekleştirebilecekler.

Taş Binanın Açılış Töreni 

​(22 Aralık 2017)

Taş Bina Fotoğraf Galerisi