KİTAPLARDA ORHAN KURAL

İhsan Önder’in Haziran 2012’de basılan gezi kitabı “HindistaNepal” adlı kitabına ön söz yazmıştır.

 

Hüseyin Gökçe, kişisel olarak tanıdığı meşhur sanatçı, siyasetçi, iş adamı ve sporcuların anlatıldığı “Ünlülerin 200’ü” adlı kitabında Orhan Kural da yer aldı.

 

Yrd. Doç. Dr. Mahmut Babacan’ın hazırladığı “Yazılı ve Sözlü Anlatım” kitabında Gezi Yazısı bölümünde Çağdaş Türk Gezi Yazıları arasında Orhan Kural’ın “Gizemli Coğrafyalar” kitabı örnek olarak yer aldı..

 

Prof. Dr. Canan Karatay’ın çok satan “Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık” kitabının önsözünde Orhan Kural da Karatay diyeti hakkında düşüncelerini paylaştı. Sonra göbek yapınca kızdı ve benim özsözümü çıkarttı.

 

Özlem Oktay, “Özlediniz Mi Beni?” kitabında Türkiye Gezginler Kulübü aracılığıyla tanıdığı Orhan Kural’ı anlatmıştır.

 

Arzu Baloğlu’nun “Yeni Bir İş, Yeni Bir Hayat” kitabında “Üniversite Hayatı ve Hakkımda Açılan Soruşturmalar” başlığıyla Orhan Kural’ın kaleme aldığı bir makaleye yer vermiştir.

 

“Yönetim Portreleri: 111 Farklı Deneyim, 111 Değişik Fikir”, İsmail Baştuğ’un editörlüğünü yaptığı bu kitapta Orhan Kural’ın da bir makalesi de yer almıştır.

 

Barbaros Uzuner “Engellileri Anlamak” adlı kitabında Orhan Kural’dan bahsederek “Özürlü Olmak” adlı makalesini yayınlamıştır.

 

Tahsin Şentürk’ün yayınladığı “Nerede İnsan Çevre Perişan” kitabının ön sözünü Orhan Kural kaleme almıştır.

 

Timurtaş Onan’ın siyah - beyaz fotoğraflarıyla süslediği “Tarihi Yarımada” kitabının önsözü Orhan Kural’a aittir.

 

İTÜ Rektörlüğü’nün bastığı “İTÜ’lü Olmak” kitabında Orhan Kural’da üniversitesini anlattı.

 

Ayşe Şen’in editörlüğünü yaptığı “Zirvedeki Yaşamlar” adlı eserde Orhan Kural “Düşünen İnsan” başlıklı makaleyi yayınlandı.

 

Parla Şenol, “Parlama Noktası” adlı kitabında Orhan Kural ve asistanı Mehmet Atar ile ilgili komik bir anısından bahseder.

 

Müjde Birder’in editörlüğündeki “Yalnızlık Öyküleri” kitabında Orhan Kural “Gezgin Bir bilim İnsanı” başlığı ile Orhan Kural’ın yaşamından bahsetti.

 

Ünal Bolat, “Romanlaşan Hayatlar” adlı eserinde Orhan Kural’ın “Ben Barış Yanlısıyım” başlıklı makalede yer vermiştir.

 

Doğan Cüceloğlu, “Korku Kültürü” kitabında Orhan Kural’ın Taksim’de magandalara karşı mücadelesi ile yankılarından bahseder.

 

Milli Eğitim Bakanlığı XI. sınıflar için hazırladığı “Dil ve Anlatım” kitabında gezi yazısına örnek olarak Orhan Kural’ın Japonya başlıklı bölümü yer vermişti.

 

Ömer Öztürk, “İstanbul 1973” kitabında “Orhan Kural: Bir Çevre Neferi” başlıklı satırlarında Orhan Kural’dan söz eder.

 

Ahmet Yüter’in “Kürsüden Akademik Sohbetler: Aydınlar Camide” kitabında Orhan Kural’ın cuma vaazından derleme yapmıştır.

 

Arzu Yüksel ve Ayla Dinçer Seyhun, “Kahkaha Atan Ebegümeci” adlı seyahat kültürü kitabında Orhan Kural’ın seyahat anlayışı ile kendi yaşantıları arasındaki benzerliklerden söz ederler.

 

Prof. Dr. Mehmet Dikici’nin hazırladığı “Mavi Güç - Su” adlı eserin sunumunu Orhan Kural hazırladı. (Ekim 2018)  

 

Ali Bilir’in yazmış olduğu “Geziyorum” adlı kitabının ön sözünü yazmıştır. (Kasım 2018)

Utku Kızıltan'ın "Gazete Damga" adlı gazetede "Bozulan Çevrenin İnsan Sağlığına Etkileri" isimli köşe yazısında yer almıştır. (Ocak 2020)

Can Topakoğlu'nun yazmış olduğu “Gezgin Ruh Hikayeleri” adlı kitabının editörlüğünü yapıp ön sözünü yazmıştır. (Haziran 2020)