DÜNYA REKORLARI 

GUINNESS İLE İLGİLİ BİLGİLER
 

Dikkat! (iletişime geçerken e-posta yolluyorsanız muhakkak cep telefonu numaranızı da belirtiniz)

Guinness Dünya Rekorları, merkezi Londra’da bulunan ve farklı ülkelerden amacı “en” olmak isteyen yılda ortalama 70 bin kişinin müracaat ettiği bir çeşit “tescil etme” kuruluşudur. Çoğunlukla sıra dışı “başarıları” sayfalarına taşır. Yılda ortalama 3000 rekor tescil edilmektedir. Ama her rekor Guinness rekorlar kitabında veya web sayfalarında yer almaz. Ancak resmi müracaat edilince bilgiler ortaya çıkar. Rekorlar kitabı son beş yıldır büyük bir başarı ile Infomag Yayıncılık tarafından Türkçe olarak da yayınlanmaktadır.

 

Guinness onaylı dünya rekoru kırmak ciddi bir “hazırlık”, “dikkat” ve “detay” ister. Daha önceden kitaba girmiş bir rekoru tekrar yapmak isterseniz daha kolay bir yol seçmiş olursunuz.  Rekor denemesinin “tek ve orijinal” olması kişiye göre değişir. Guinness’in kabul ettiği rekorlar tüm dünyayı rekabete davet edecek nitelik ve açıklıkta olmalıdır.

Rekorun guidelines’ları (yani rekor için istenen özel uygulama kurallarını) size gönderilmeden rekor denemesine veya hazırlıklara kalkışmayın derim. Çünkü talep edilen kurallara göre hazırlık yapılması gerekir.

 

Eğer düşündüğünüz bir rekoru Guinness’e yeni bir kategori olarak kabul ettirmek isterseniz işiniz daha “zor”. En az dört ay önceden müracaat etmelisiniz. Unutmayın ki, ilginç olmayan, ispatı zor,  rekor denemesi sırasında fazla hareket ve ölçüm olmayan, sağlık açısından çok sakıncalı,   yarışma havasından uzak, uluslararası “rekabet” içermeyen “evrensel” olmayan denemelerin Guinness Kitabına girme şansı çok azdır. Bir rekor ancak test edilip tüm belirsizlikler ortadan kalktıktan sonra bir dünya rekoru olabilir.

 

Bir açıklama:  Hakemler Londra-merkezden görevlendirilir. New York ve Tokyo’da Guinness resmi büroları vardır. Orhan Kural, hiç bir zaman “Guinness” adına karar verme yetkisine sahip olmamış, böyle bir iddiada da bulunmamıştır. Tüm yetki Londra’daki Guinness bürosuna aittir. Sadece gerekli gördüğü ve toplumsal fayda sağlayacak, ülkemizin tanıtımına yardımcı olacağını düşündüğü projelerde tecrübesi ile “danışmanlık” görevini üstlenmiştir. Yine bu amaçla, 2008’in Haziran ayında Guinness Rekorlar Kitabı Editörü Sayın Craig Glenday ile “en uzun bayrak direği rekoru” tescili için Türkmenistan’a gitmiştir. Kendisine çeşitli rekorlar hakkında bilgi verilen onlarca mektup gönderilmiştir. Ayrıca Madrid’deki Guinness Televizyon programına gözünden süt fışkırtan Sayın İlker Yılmaz’la birlikte davet edilmiştir.

 

Orhan Kural ayrıca, Guinness’le bağlantısı olmayan, yüzlerce/binlerce çocuğun birbiriyle yarışmadığı hep beraber,,(örnek: Süt içme rekorunda, en hızlı veya en fazla değil, aynı anda içirek.) kültür, sanat, çevre, beslenme vb. faydalı konularda rekorlar kırılan Dünya Çocuk Rekorlarının Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanıdır. Dünya Çocuk Rekorları adına 100000 den fazla çocukla 60’dan fazla rekor tescillenmiştir. Detaylara www.cocukrekorlari.tv web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yine Guinnessten bağımsız ve Sadece Kadınların rekorlar kırdığı “Dünya Kadın Rekorları” kategorisininde Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanıdır. 

Orhan Kural sadece danışmanlık görevi yapmaktadır ve bu danışmanlıklarını Aydın Türkgücü ile beraber gerçekleştirmektedir.

Amacımız oldukça karmaşık olan müracaat, rekor aşamasında ve rekor denemesi sonrası tüm evrakları içeren “dosyaların” hazırlanmasında tecrübe birikimiyle  sizlere yardımcı olmaktır. Buna her zaman hazırız.  Fazla zaman,  para ve emek harcamadan amaca doğru yönlenmenizi istiyoruz.

 

Bize ulaşmak için (212) 285 66 88 numaralı telefondan Mehmet Atar’ı aramanız ve ardından  (kural@itu.edu.tr)  adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.

Eğer hakem çağrılmışsa, rekor denemesi sonrası hazırlanan dosya ile yapılan müracaattan ortalama bir veya iki ay sonra “komisyonda” kabul edilen rekorların sertifikası veya uygun bulunmazsa “red yanıtı” Londra’dan gönderilmektedir.!

Genel kanının aksine Guinness tarafından verilen bir parasal ödül hiçbir zaman söz konusu olmamıştır.

Birlikte Rekorlar Kırmak Dileğiyle…

 

.

” Türkiye Guiness Rekorları Macerasından Bir Bölüm” Kitapçığını İncelemek İçin Tıklayın

Prof. Dr. Orhan Kural Danışmanlığında  Dosyası Takip Edilip Hazırlanıp Ardından Guinness Rekorlar Kitabına Resmen Kabul Edilenler (Ancak zaman içinde elbette bu kategorilerde yeni rekorlar kırılmış olabilir.)

Adana’da Güney Rotary Kulübü’ne tarafından park alanında  gerçekleşen en uzun çamaşır ipi (33081 metre) üzerine  42300 parça çamaşırın asılması ( 16 Mayıs 2004)

Türk Hava Kurumu tarafından Eskişehir İnönü’de organize edilen ve  Hakan Zengin tarafından gerçekleştirilen bir paraşüt atlayışında açılan 433 metrekare büyüklüğündeki dünyanın en büyük bayrağı (17 Haziran 2004) (Sonra bu rekor Türkiye’de başka bir kurum tarafından aşıldı.)

İlker Yılmaz tarafından İstanbul Armada Oteli’nde gerçekleştirilen burnundan aldığı sütü gözünden dışarı doğru 2, 795 metre uzağa fışkırtma (1 Eylül  2004) (Kendisine diploması Orhan Kural tarafından ATV’de “Gülbence” programında 2004 Aralık ayında takdim edildi.)

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir organizasyonda aynı anda 1983 öğrencinin  “dünya barışı”  için balon patlatma rekoru (12 Mayıs 2004)

En fazla sayıda yazılan film senaryosu;  Safa Önal’ın kaleme aldığı  375 senaryonun filme çevrilmesi.

 

İskenderun –  Arsuz Belediyesi’nce  organize edilen  Ethem Yavuz ve 5 arkadaşının oluşturduğu orkestra   tarafından verilen en uzun süren konser (44 saat +   20 dakika) (18 Ağustos 2006)

Pilot üsteğmen Gazali Peltek’in  (I. Komando Tugay Komutanlığı, Kayseri)   paraşütle atlarken (513,375 metrekare alana sahip Türk bayrağını gökte  dalgalandırması.(13 Mart 2006)  

2300 kg ağırlığında dünyanın en büyük  döner kebabı, Eyüp Solmaz, Bursa.  (6 Kasım 2005) (Bu rekor daha önce Kıbrıs Rum kesimine aitti)

İlker Yılmaz’ın 2 dakika 7 saniyede (1) metre uzaktaki 5 mumu gözünden süt fışkırtarak söndürme rekoru,  Antenna 3, TV, Guinness programı, Madrid, İspanya 31 Mayıs 2006

 

Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği tarafından yapılan 2720,21 metre uzunluğundaki  dünyanın en uzun pastası. Dosya gittikten sonra jüri raporları nedeni ile sorunlar çıktı, bir raporla pasta uzunluğu düzeltildi ve kabul edildi (Mart 2007)

Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yaptırılan dünyanın desteksiz en uzun bayrak direği 133 metre Haziran 2008 (Orhan Kural ile Guinness başkan yardımcısı Graig Glenday ile beraber Aşkabat’a beraber gitti.)

Bir parkta bulunan en fazla sayıdaki (27 havuz) “havuz” rekoru, Aşkabat, Türkmenistan, Haziran 2008

 

Dünyanın en ağır sucuğu rekoru, 1 740 kg, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Ekim 2009

M1 Alışveriş Merkezi tarafından Gaziantep’te yapılan en uzun barbekü rekoru, Kasım 2011  

Üzerinde En fazla Swarovski Taşına Sahip Gelinlik, (45024 adet) Özden Gelinlik Tarafından yapıldı, İstanbul, Mayıs 2011

Dünyanın en uzun böreği, 2023 metrelik bir uzunluğa sahip olan börek Bursa’da 81 ilden gelen unların karıştırılarak  hamur haline getirildi ve bu hamurdan dünyanın en uzun böreği hazırlandı, Haziran 2013 

Dünyanın en büyük gümüş yüzüğü, 91 kilo 32 gram ağırlığında ve 100 cm çapa sahip. Saf gümüşten imal edilen yüzük 50 kişilik bir ekip tarafından 3 ayda hazırlandı (Valentine Diamond, Hüseyin Tangülü), Eylül 2013

 

Van kahvaltısı, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Daha önce ABD’ye ait olan 18 bin 941 kişilik rekor, 51 bin 793 kişiyle dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası olarak kırıldı. Guinness Türkiye temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici Hanım rekoru ilan etti. Mayıs 2014

Mengen’de festival alanında 500 kiloluk dev bir kazanda 3150 kilo pilav pişirildi. Pilava kuzu eti, mantar, tuz, biber, mısır yağı ve fasulye eklendi. Dosya Londra’ya yollandı ve bu hazırlık bir rekor olarak ilan edildi. 27 Eylül 2014

 

Rize’nin Ovit yaylası’nda 395 kiloluk dev bir kazanda, 30 aşçı yardımı ile 6 saatte 1295 kilo sütlaç pişirildi. Kazan vinçle kaldırılarak tartıldı. İçinde 1080 litre süt, 100 kilo pirinç, 200 kilo şeker, 7 kilo tereyağ, 25 kilo pirinç unu, 25 kilo nişasta, 500 yumurta sarısı ve 150 gram çam sakızı vardı. Dosyası Londra’ya yollandı ve rekor onaylandı. 3 Ağustos 2014

 

Dünya’nın en büyük ayran kabı (Largest Cup of Yoghurt Based Drink) İstanbul Çekmeköy’de düzenlenen rekor denemesinde, 6098 litre ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Dosyası Londra’ya yollandı ve rekor onaylandı. Temmuz 2015

Dünya’nın en büyük paketlenmiş ürün teşhiri (Largest Product Display) Ankara’da Domestos ve Metro Grossmarket tarafından düzenlenen rekor denemesinde, 502,01 metreküp ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Dosyası Londra’ya yollandı ve rekor onaylandı. Eylül 2015

Fikrin bulunması ve ön hazırlığın tamamlanması Aydın Türkgücü ve Orhan Kural tarafından gerçekleştirilen, deneme alanında bizzat kendilerinin de bulunduğu “Dünya En Çok Kişiyle Baret Giyme Rekoru” Guinness World Records Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Şeyda Subaşı’nın katılımıyla, 2 bin 770 kişi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. 20 Ekim 2015

Dünyanın en uzun çiğ köfte dürüm rekoru. Oses Çiğ Köfte tarafından düzenlenen rekor için 231 metre uzunluğunda bir çiğ köfte dürümü hazırlandı. CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen rekor denemesinde Orhan Kural ve Aydın Türkgücü’nün danışmanlığıyla gerçekleştirilen rekor Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. 13 Ekim 2016

Kağıthane‘de kadınlar, “Dünya Komşuluk Günü” etkinlikleri kapsamında, “en çok kadınla yaprak dolma sarma” rekor denemesi gerçekleştirdi. Dünya Kadın Rekorları kapsamında gerçekleştirilen rekor denemesine, 300 kadın katıldı. Rekor denemesi, Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Dünya Kadın Rekorları, Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tescil edildi. 17 Kasım 2016

En Büyük Aşure Rekoru, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği işbirliğiyle 21 Eylül Dünya Barış Günü’nde  3 ton 192 kilogram aşure pişirildi. Prof. Dr. Orhan Kural’ın katılımıyla gerçekleştirilen rekor denemesinde, Dünya Barış Günü’ne yakışır şekilde dünyanın farklı yörelerinden getirilen malzemeler kullanıldı. Pişirilen aşure civardaki yetimhanelere ve mülteci kamplarına dağıtıldı. Pişirilen aşure, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. 21 Eylül 2016.

 

Isparta, Battaniye Rekoru

Dünya’nın En Kalabalık Kadın Korosu Rekoru, Şişli Belediyesi, Mart 2016

Dünya’nın En Kalabalık Kadın Korosu Rekoru, Şişli Belediyesi, Mart 2016

Dünyanın en ağır sütlacı (1295 kg) – Ovid Yaylası, Rize. Orhan Kural rekor dosyasını hazırlayıp İngiltere’ye gönderdi. 3 Ağustos 2014

Dünyanın en ağır sütlacı (1295 kg) – Ovid Yaylası, Rize. Orhan Kural rekor dosyasını hazırlayıp İngiltere’ye gönderdi. 3 Ağustos 2014

 

DÜNYA  REKORLARI 

Dünya çocuk rekorları bu güne kadar, Istanbul ve farklı illerde 68 adet gerçekleştirilmiştir. Burada amaç çocukları sosyalleştirme amacı ile doğru ve örnek işler yapmalarını sağlayarak bir araya toplamaktır. 

Biz çcukları yarıştırmıyoruz aksine onları okul dışı, eğitim alanında doğru alışkanlıklara yönlendiriyoruz

Öerneğin toplu şekilde süt içme, resim ve spor yapma, şarkı söylemek gibi....

Rekorların detayınıhttp: //www.cocukrekorlari.tv/ web sitesinden inceleyebilirsiniz. Bu site günceldir.

 

Not: Orhan KURAL dünya çocuk rekorlarının Hakem ve heyet başkanıdır.

Lütfen bize yaptığınız müracaatlarda cep telefonunuzu ve e-postanızı bildirin ki; size ulaşabilelim.

 

Bu çalışmaları sayın Aydın TÜRKGÜCÜ ile beraber yürütmektedir.

DÜNYA REKORLARI